Daily Top 10

  Speed (kts) Name Craft Type
1st 30.265 Kevin Greenslade Sailboard
2nd 29.681 Simon Cofield Sailboard
3rd 29.519 James Battye Sailboard
4th 28.914 Leigh Kingaby Sailboard
5th 28.880 Simon Pettifer Sailboard
6th 28.431 Patrick Van Hoof Sailboard
7th 28.382 Mark Newman Sailboard
8th 28.260 Martin Carter Kite Board
9th 28.135 Anders Bjorkqvist Sailboard
10th 27.882 Scotty Stallman Sailboard



Personal Daily Best Runs

  Name Craft Type Status Start Time Speed (kts)
1st Kevin Greenslade Sailboard Pro-Fleet 09:29:42 30.265
2nd Simon Cofield Sailboard Pro-Fleet 09:46:29 29.681
3rd James Battye Sailboard Gold-Fleet 10:59:03 29.519
4th Leigh Kingaby Sailboard Pro-Fleet 09:31:04 28.914
5th Simon Pettifer Sailboard Pro-Fleet 09:36:42 28.880
6th Patrick Van Hoof Sailboard Pro-Fleet 11:46:09 28.431
7th Mark Newman Sailboard Gold-Fleet 09:37:46 28.382
8th Martin Carter Kite Board Kite-Fleet 09:42:00 28.260
9th Anders Bjorkqvist Sailboard Pro-Fleet 09:32:23 28.135
10th Scotty Stallman Sailboard Pro-Fleet 08:52:15 27.882
11th Paul Sibley Sailboard Gold-Fleet 10:49:27 27.252
12th Kacper Wozniak Sailboard Gold-Fleet 11:23:56 27.162
13th Kyle Stoneham Boat Boat-Fleet 12:31:14 26.961
14th Jenna Gibson Sailboard Pro-Fleet 11:02:45 26.906
15th Alex Smith Sailboard Gold-Fleet 09:38:51 26.789
16th Torsten Mallon Sailboard Pro-Fleet 09:33:07 26.769
17th Adrian Wallis Sailboard Gold-Fleet 11:24:17 26.450
18th George Fulton Sailboard Gold-Fleet 09:29:50 26.286
19th Peter Crosby Sailboard Gold-Fleet 09:29:48 25.739
20th John Oliver Sailboard Gold-Fleet 10:11:31 25.510
21st Bob Cartridge Sailboard Amateur 09:49:14 25.499
22nd Dave Strudwick Sailboard Gold-Fleet 08:48:46 25.368
23rd Garry Connell Sailboard Gold-Fleet 11:30:38 25.187
24th Robert Spagnoletti Sailboard Gold-Fleet 10:20:27 24.927
25th Jason Sawyer Sailboard Amateur 09:30:01 24.060
26th Trevor Whatford Sailboard Amateur 09:39:13 23.477
27th Jean-Marc De Bruyne Sailboard Pro-Fleet 11:01:07 23.285
28th Allan Cross Sailboard Pro-Fleet 10:19:13 23.251
29th Tom Joyce Sailboard Amateur 11:25:28 23.226
30th Nic Dodd Sailboard Amateur 09:30:56 22.834
31st Spenser Arnold Sailboard Amateur 10:26:45 22.592
32nd Rob Griffiths Sailboard Gold-Fleet 10:48:32 22.442
33rd Stephen Sugden Sailboard Amateur 09:34:56 22.350
34th Andrew Twinn Sailboard Amateur 11:52:39 22.327
35th Steve Watson Sailboard Amateur 09:20:16 21.927
36th Rob Dunn Sailboard Amateur 11:34:46 21.879
37th Tania Mertens Sailboard Amateur 11:45:17 21.865
38th David Lovesey Kite Board Kite-Fleet 11:26:48 20.515
39th Trish Kohn Sailboard Amateur 10:22:23 20.053
40th Christine Daffe Sailboard Amateur 10:00:57 17.576
41st Gavin Nicholson Sailboard Gold-Fleet 11:53:02 14.518



First Time Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Andrew Twinn Sailboard Harbour 1 11:52:39 22.327



Amateur Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Bob Cartridge Sailboard Harbour 1 09:49:14 25.499
2nd Jason Sawyer Sailboard Harbour 1 09:30:01 24.060
3rd Trevor Whatford Sailboard Harbour 1 09:39:13 23.477
4th Tom Joyce Sailboard Harbour 1 11:25:28 23.226
5th Nic Dodd Sailboard Harbour 1 09:30:56 22.834
6th Spenser Arnold Sailboard Harbour 1 10:26:45 22.592
7th Stephen Sugden Sailboard Harbour 1 09:34:56 22.350
8th Steve Watson Sailboard Harbour 1 09:20:16 21.927
9th Rob Dunn Sailboard Harbour 1 11:34:46 21.879
10th Tania Mertens Sailboard Harbour 1 11:45:17 21.865
11th Trish Kohn Sailboard Harbour 1 10:22:23 20.053
12th Christine Daffe Sailboard Harbour 1 10:00:57 17.576



Gold Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st James Battye Sailboard Harbour 1 10:59:03 29.519
2nd Mark Newman Sailboard Harbour 1 09:37:46 28.382
3rd Paul Sibley Sailboard Harbour 1 10:49:27 27.252
4th Kacper Wozniak Sailboard Harbour 1 11:23:56 27.162
5th Alex Smith Sailboard Harbour 1 09:38:51 26.789
6th Adrian Wallis Sailboard Harbour 1 11:24:17 26.450
7th George Fulton Sailboard Harbour 1 09:29:50 26.286
8th Peter Crosby Sailboard Harbour 1 09:29:48 25.739
9th John Oliver Sailboard Harbour 1 10:11:31 25.510
10th Dave Strudwick Sailboard Harbour 1 08:48:46 25.368
11th Garry Connell Sailboard Harbour 1 11:30:38 25.187
12th Robert Spagnoletti Sailboard Harbour 1 10:20:27 24.927
13th Rob Griffiths Sailboard Harbour 1 10:48:32 22.442
14th Gavin Nicholson Sailboard Harbour 1 11:53:02 14.518



Pro-Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Kevin Greenslade Sailboard Harbour 1 09:29:42 30.265
2nd Simon Cofield Sailboard Harbour 1 09:46:29 29.681
3rd Leigh Kingaby Sailboard Harbour 1 09:31:04 28.914
4th Simon Pettifer Sailboard Harbour 1 09:36:42 28.880
5th Patrick Van Hoof Sailboard Harbour 1 11:46:09 28.431
6th Anders Bjorkqvist Sailboard Harbour 1 09:32:23 28.135
7th Scotty Stallman Sailboard Harbour 1 08:52:15 27.882
8th Jenna Gibson Sailboard Harbour 1 11:02:45 26.906
9th Torsten Mallon Sailboard Harbour 1 09:33:07 26.769
10th Jean-Marc De Bruyne Sailboard Harbour 1 11:01:07 23.285
11th Allan Cross Sailboard Harbour 1 10:19:13 23.251



Women's Fleet Sailboard

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Tania Mertens Sailboard Harbour 1 11:45:17 21.865
2nd Trish Kohn Sailboard Harbour 1 10:22:23 20.053
3rd Christine Daffe Sailboard Harbour 1 10:00:57 17.576
(Women excluding Professional)

 


Kite Board Fleet

  Name Craft Type Course Start Time Speed (kts)
1st Martin Carter Kite Board Harbour 1 09:42:00 28.260
2nd David Lovesey Kite Board Harbour 1 11:26:48 20.515



Boat Fleet

  Name Start Time Speed (kts)
1st Kyle Stoneham 12:31:14 26.961